Konrad Dziecielski

Łukasz Kołak

Henryk Piec

Anna Karenina

Pamflet poleca

Zamówienie można składać pod adresem:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Cena książki (jedyne) 30 zł + koszt wysyłki

Kontakt

Dzisiaj:12
W miesiącu:1079
Liczba odwiedzin:81221

Powered by Kubik-Rubik.de

Strona założona:
Anno Domini IV 2011

Wspieraj nas!

Pod kurhanami

 

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do Siedliska Agroturystycznego "Pod kurhanami", położonego we na skraju wsi Lewino gm. Linia, powiat wejherowski. Gospodarstwo nastawione jest na zapewnienie gościom ciszy i spokoju, z dala od zgiełku miasta. Goście odpoczywają u nas ciałem i duchem. Wszyscy, którzy cenią sobie bezpośredni kontakt z naturą, śpiew ptaków, rechot żab, świeże rześkie powietrze docenią to miejsce, jako jedyne w swoim rodzaju.

Okolica – bezpośrednie sąsiedztwo potężnego kompleksu lasów państwowych - obfituje w dobra natury takie jak: jagody, grzyby, maliny, jeżyny. Bogactwo lasów i polnych dróżek sprzyja uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej. Mam nadzieję, że znajdą w nim Państwo miejsce, które na zawsze pozostanie w Państwa pamięci, do którego będziecie chcieli wracać, które uznacie za swój "drugi dom"

Naszym gościom oferujemy:

rowery

piłka do siatkówki

bule

babington

ognisko z grillem

telewizja satelitarna (300 programów)

dvd (300 filmów)

drewno kominkowe i na ognisko

wiatrówka (dzieci mogą jej używać tylko w towarzystwie osób dorosłych)

kamienny stół do ping – ponga (NOWOŚĆ!)

fontanna spływająca po górskich kamieniach, przy której można odpocząć, odprężyć się. (NOWOŚĆ!)
klimatyzacja (NOWOŚĆ!)

Na terenie gospodarstwa agroturystycznego "Pod kurhanami" znajduje się naturalny staw, gdzie wędkarze mogą wykazać się swymi umiejętności.

Istnieje również możliwość skorzystania z masażu relaksacyjnego. Należy jednak już w trakcie rezerwacji złożyć zlecenie.

POLECAMY:

Cmentarzysko kurhanowe – 5 min drogi z buta (piękne sąsiedztwo – nie ma co!) 
Uroczysko leśne – 10 min drogi z buta (szczególnie z rana, gdy nad wodą unosi się mgła i zmarli wojowie schodzą pod wodę po nocnych łowach na cne dziewice – jest przejście pod wodą do grobowców).

Sanktuarium Maryjne Królowej Kaszub w Sianowie – 10 min. samochodem.
Bytów - ok. 50 km od Lewina znajduje się stary krzyżacki zamek.
Kartuzy - 12 km. od Lewina. Znajduje się tam Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z charakterystycznym dachem w kształcicie wieka trumny.
Bolszewo - ok. 20 minut drogi samochodem od Lewina w stronę Wejherowa. Hotel "Victoria": spa, basen, sauna.

WAŻNE (szczególnie dla Pań)

W Strzepczu (4 km.) znajduje się pizzeria, która dowozi zestawy obiadowe oraz pizzę na zamówienie.

Wejherowo - Barokowy kościół św. Anny (1648-1651)

Barokowy kościół św. Anny (1648-1651), wyposażenie barokowe i rokokowe, w podziemiach krypta rodu Wejherów.

Wejherowo - Barokowy kościół Świętej Trójcy (1754-1755)

Barokowy kościół Świętej Trójcy (1754-1755, rozbudowany 1926-1928).

Wejherowo - Neogotycki kościół św. Stanisława Kostki (1908-1909)

Neogotycki kościół św. Stanisława Kostki (1908-1909).

Wejherowo - Pomnik założyciela miasta

Na rynku miasta, który nosi nazwę placu Jakuba Wejhera, stoi pomnik założyciela miasta. Jakub Wejher - syn wojewody chełmińskiego Jana Wejhera urodził się w 1609 r. Legenda o założeniu miasta

Wejherowo - Neogotycki Pałac Przebendowskich i Keyserlingków

Budowa pałacu została zapoczątkowana przez Ignacego Franciszka Przebendowskiego, ówczesnego starosty puckiego i mirachowskiego. Jednak po I rozbiorze Polski, dobra rodzinne Przebendowskich

Wejherowo - Kaszubska Jerozolima

Kościoły wyglądem naśladujące jerozolimską świątynię Grobu Chrystusa wznoszono na terenie Europy już we wczesnym średniowieczu. W XV w. w Hiszpanii i w Italii pojawiły się pierwsze kalwarie

Lębork - Kamienne kręgi "Gotów"

Kamienne kręgi "Gotów" znajdują się na szczycie góry Parkowej, na wschód od zamku krzyżackiego w Lęborku, w Parku im. Bolesława Chrobrego. Brak jest specjalnych drogow

Lębork - Pamiątki po twórcy telewizji i inne skarby muzeum archeologicznego

Zalążkiem lęborskiego muzeum były zbiory zgromadzone pod koniec XIX w. przez lokalnych społeczników i pasjonatów. Pierwszymi zabytkami były przypadkowe znaleziska archeologiczne

Lębork - Krzyżacki relikt

Początki dziejów Lęborka nieodłącznie wiążą się z Krzyżakami. Ziemię Lęborską zdobyli oni najpierw mieczem, a później szukali dyplomatycznego sposobu zalegalizowania grabieży

Lębork - Zabudowania przyzamkowe

Zespół zabudowań składający się z Domu Młynarza z XIX w., spichlerza z XIV w. z zachowaną gotycką ścianą, oraz młynu z gotyckim szczytem z XIV w.

Lębork - Neogotyckie i neomanierystyczne kamieniczki (2 poł. XIX - pocz. XX w.)

Neogotyckie i neomanierystyczne kamieniczki (2 poł. XIX - pocz. XX w.).

Lębork - Gotycki kościół św. Jakuba Apostoła, ceglany (poł. XV w.)

Gotycki kościół św. Jakuba Apostoła, ceglany, został zbudowany w połowie XV w., był niszczony i odbudowywany, m.in. dwukrotnie w XVII w., w latach 1818-1822, został regotyzowany w latach 1907

Lębork - Kościół NMP Królowej Polski (1866-1870)

Kościół NMP Królowej Polski, dawny ewangelicki (1866-1870).

Lębork - Gotyckie mury obronne (XIV w.)

Gotyckie mury obronne, ceglane, zostały wzniesione w XIV w., obecnie zachowały się fragmenty: Baszta Bluszczowa (remontowana w 1907 r.), czworoboczna baszta narożna (zachowane 2 kondygnacje).

 

Ulica Długa i Długi Targ

Ulica Długa i Długi Targ tworzące Trakt Królewski należą do najpiękniejszych ulic Gdańska. Biegną prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. Długi Targ w XVI i XVII wieku pełnił rolę giełdy. Mieszkali tu najzamożniejsi patrycjusze gdańscy, burmistrzowie, bogaci kupcy i niemal każda kamienica ma swoją własną ciekawą historię. Najstarsze zachowane domy powstały już w średniowieczu, ale większość zabudowy pochodzi z czasów nowożytnych. Kamienice przy Długiej są typowymi domami gdańskimi o wąskich fasadach zwieńczonych szczytami bądź attykami, bogato zdobionych herbami, figurami alegorycznymi i postaciami antycznych bohaterów. Przy Długim Targu wznoszą się najważniejsze świeckie budowle Głównego Miasta: Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa.

Ratusz Głównego Miasta

Najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska, siedziba władz miasta. Budowany był od 1379 do 1492 roku. Hełm wieży o wysokości 80 m, stworzony przez mistrza Dirka Danielsa z Zelandii, wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Trzy skrzydła obecnego dziedzińca ukończono w 1593-96 r. Pod koniec XVI wieku na jednym z narożników umieszczono zegar słoneczny z łacińską sentencją "Cieniem są dni nasze". Doszczętnie wypalony w 1945 r. odbudowywany był do 1970 r. Jest obecnie siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska www.mhmg.gda.pl . Wnętrza ratusza utrzymane są w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Najbardziej okazała - Wielka Sala Rady zwana również Salą Czerwoną uważana jest za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Jej wystrój jest dziełem takich mistrzów jak Hans Vredeman de Vries, Izaak van den Blocke i Simon Herle. Strop sali zdobi 25 obrazów autorstwa Izaaka van den Blocke o wymowie symbolicznej. Najsłynniejsze z nich to "Apoteoza Gdańska".

Dwór Artusa

Przez wiele lat był jednym z najwspanialszych tego typu obiektów w Europie północnej. Dwory Artusa powstawały licznie w całej Europie a szczególnie w miastach hanzeatyckich, jako miejsca spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników na wzór legendarnego Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura. Gdański Dwór Artusa był ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego i handlowego Gdańska i najbardziej demokratycznym miejscem w kraju. Bywali tam kasztelanowie, wojewodowie, następcy tronu.

Po pożarze wzniesionego w XIV w. budynku obecny kształt zyskał w 1477 r. Fasada przebudowana została przez Abrahama van den Blocke. Manierystyczny portal zdobią medaliony z portretami królów. Reprezentacyjne wnętrze Dworu mieści ogromny, wysoki na 12 m renesansowy piec kaflowy, dzieło Georga Stelzenera z połowy XVI w., ozdobiony kaflami malowanymi przez mistrza Josta, na których przedstawiono portrety wybitnych ówczesnych władców europejskich, herby oraz personifikacje cnót i planet. Dwór Artusa wchodzi w skład Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Fontanna Neptuna

Stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa Fontanna Neptuna jest symbolem Gdańska. Inicjatorem jej powstania był burmistrz Gdańska Bartłomiej Schachmann. Postać Neptuna nawiązuje do związków Gdańska z morzem. Wymodelowali ją Peter Husen i Johann Rogge, a odlana została w 1615 roku w Augsburgu. Autorem projektu całej fontanny był Abraham van den Blocke. Otaczająca ją wspaniała krata pochodzi z 1634 r. W latach 1757-1761 Johann Karl Stender przekształcił w duchu rokoka misę i cokół fontanny, dodając całą plejadę stworów morskich. Według jednej z gdańskich legend to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser. Oburzony, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią swym blaskiem wspaniały ziołowy likier.

Złota Kamienica

Jest jednym z najpiękniejszych budynków gdańskich. Została wzniesiona dla burmistrza Jana Speymanna, bogatego kupca i światłego mecenasa sztuk oraz jego żony Judyty z Bahrów. Powstała przed 1609 r., według projektu Abrahama van den Blocke, który był także autorem części wystroju rzeźbiarskiego, ukończonego do 1618 r. Swą sławę kamienica zawdzięcza bogatej fasadzie. Legenda głosi, że czasem po korytarzach kamieniczki przechadza się świetlista postać - duch pięknej Judyty Speymann szepczącej: "Czyń sprawiedliwie, nikogo się nie lękaj".

Panienka z okienka

Codziennie o godzinie 13.03 (w sezonie letnim od 1 czerwca do 15 września również o 15.03 i 17.03) ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa - Nowego Domu Ławy wygląda do przechodniów postać wyobrażająca XVII-wieczną młodą gdańszczankę.

Autorem projektu figury jest Ewa Topolan, rzeźbiarka wywodząca się z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Konstruktorem mechanizmu jest Tadeusz Nowosielski. Figura "Panienki z okienka" nawiązuje do znanych już w Gdańsku ruchomych figur w zegarze astronomicznym w Bazylice Mariackiej, ruchomych aniołów w Katedrze Oliwskiej, koziołków poznańskiego ratusza, czy innych podobnych postaci w wielu miastach Europy.

Pomysł nawiązuje do powieści Jadwigi Łuszczewskiej - Deotymy (1834-1908) "Panienka", opublikowanej po raz pierwszy w 1893 roku w Warszawie. Drugie wydanie pod zmienionym tytułem "Panienka z okienka" ukazało się w 1898 roku. W 1959 roku powstała teatralna, a w 1964 roku filmowa adaptacja powieści Ten "starodawny romansik" powstał po podróży 24-letniej Deotymy z rodzicami Wisłą do Gdańska w 1858 roku. Efektem była fascynacja naszym miastem i jego historią. W powieści Deotyma zawarła niezwykle sugestywnie koloryt Gdańska, a przede wszystkim postać młodej gdańszczanki Hedwigi, wyglądającej przez okno wspaniałej kamienicy, w "romansiku" nazywanej Bursztynowym Domem.

Inauguracja pokazów "Panienki z okienka" odbyła się 1 czerwca 2001 roku. Towarzyszy im melodia Martiniego il Tedesco "Plasir d'amour", wygrywana na carillonie Ratusza Głównego Miasta.

Złota Brama

Zbudowana w latach 1612-1614 według projektu Abrahama van den Blocke w stylu renesansowym. Kamienne rzeźby attyki z 1648 r. wykonał Piotr Ringering. Są one alegorycznym przedstawieniem cnót obywatelskich: Roztropności, Sprawiedliwości, Pobożności i Zgody. Do Złotej Bramy przylega Dwór Bractwa św. Jerzego, zbudowany przez J.Glotau'a w latach 1487-1494 w stylu późnogotyckim.

Brama Zielona

Zanim wzniesiono tę reprezentacyjną budowlę, stała tu najstarsza gdańska brama Kogi, pochodząca z XIV w. W latach 1564-1568 rozebrano ją i zbudowano zachowany do dziś manierystyczny budynek. Brama zbudowana została w latach 1568-1571 przez Regniera z Amsterdamu i Hansa Kramera z Drezna, z przeznaczeniem na siedzibę monarchów wizytujących miasto.

Dom Uphagena

Dom Uphagena stoi przy ul. Długiej 12 i jest jedyną w Gdańsku odtworzoną wraz ze swym wystrojem kamienicą mieszczańską. W końcu XV wieku wzniesiono w tym miejscu budynek murowany, którego relikty znajdują się w piwnicach obecnie istniejącej kamienicy. W następnych wiekach często zmieniali się właściciele posesji a dom uległ licznym przekształceniom. W roku 1775 zakupił go i przebudował Johann Uphagen, kupiec, historyk amator, bibliofil. Po śmierci właściciela kamienica pozostała w rękach rodziny i przetrwała w niemal niezmienionym stanie do początków XX wieku. W 1911 roku otwarto w budynku muzeum wnętrz, które działało do 1944 roku, kiedy wobec zbliżających się działań wojennych ewakuowano wystrój i wyposażenie domu w okolice Gdańska. W 1981 roku dom przekazany został Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska i po przeprowadzeniu prac konserwatorskich 7 czerwca 1998 roku został udostępniony zwiedzającym, którzy mogą poznać mieszczańską kulturę mieszkalną dawnego Gdańska. We wnętrzach zamontowane zostały zachowane elementy wystroju - boazerie, piece. Zrekonstruowano tkaniny i upięcia okienne. Wyposażenie wnętrz: meble, instrumenty muzyczne, obrazy, ceramika pochodzą w przeważającej części z drugiej połowy XVIII wieku. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca odbywają się tu koncerty z cyklu "Muzyczne niedziele w Domu Uphagena"

Żuraw

To największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska. Położony nad Motławą, służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach. Pełnił zarazem funkcję bramy miejskiej. Obecną formę uzyskał w latach 1442-1444. W jego wnętrzu znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy - ogromne drewniane koło, poruszane ongiś siłą ludzkich nóg. Żuraw jest jedną z filii Centralnego Muzeum Morskiego.

Bazylika Mariacka

zwana „koroną miasta Gdańska” to Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, największa ceglana, gotycka świątynia w Europie, powstawał 159 lat w kilku etapach w latach 1343-1502. We wnętrzu znajduje się wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej, m.in. kamienna Pieta z ok. 1410 r., kopia Sądu Ostatecznego namalowanego przez Hansa Memlinga w roku 1472, zegar astronomiczny wykonany w latach 1464-1470 przez Hansa Düringera czy ołtarz główny powstały w latach 1510-1517 autorstwa mistrza Michała z Augsburga. Długość budowli, łącznie z przyporami wieży, wynosi 105,5 m; sklepienia sięgają do 30 m ponad posadzkę. Wysoką na 77,6 m (do kalenicy dachu 82 m) masywną wieżę wieńczy galeryjka widokowa, z której podziwiać można panoramę miasta. Wiedzie do niej prawie 400 stopni! Bazylikę mogą "zwiedzać" niewidomi, na placu przed kościołem stoi odlana z brązu spiżowego makieta w skali 1:100.

 

Brama Wyżynna

Otwiera tak zwaną Drogę Królewską prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem do Bramy Zielonej. Została zbudowana przez Hansa Kramera z Saksonii jako element nowożytnych fortyfikacji wzniesionych w latach 1571-1576 wzdłuż zachodniej granicy miasta. Początkowo ceglana, w 1588 r. uzyskała swój dzisiejszy kształt dzięki przebudowie, którą przeprowadził Flamandczyk Willem van den Blocke.

Wielki Młyn

Zbudowany ok. poł. wieku XIV na kanale Raduni, był największą inwestycją krzyżacką w Gdańsku. Łączył trzy funkcje: młyna, magazynu i piekarni. Wyposażony był w 18 nasiębiernych kół wodnych o średnicy 5 m., co stanowiło wielkie osiągnięcie techniczne.

Park Oliwski

Dzisiejszy Park Oliwski im. Adama Mickiewicza powstał w XVIII w. na terenie dawnych ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Spotkać tu można okazy roślin sprowadzonych niemal z całego świata, podziwiać wspaniałe, założone w 1920 roku alpinarium (ogród skalny), oranżerię, groty szeptów i kaskadę Potoku Oliwskiego, 112- metrową aleję strzyżonych lip zwaną przez cystersów „Drogą do wieczności” oraz posadzoną jeszcze w XVII w. aleję grabową. Park to odpowiednie miejsce na romantyczne spacery. W sezonie letnim na tarasie pobliskiego Pałacu Opatów oraz w altance parkowej odbywają się koncerty plenerowe.

Ratusz Głównego Miasta - obecnie główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Znajduje się u zbiegu ulic Długiej i Długiego Targu. Najbardziej reprezentacyjna sala Ratusza to Wielka Sala Rady, zwana również Salą Czerwoną.

Pałac Opatów - Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku 400 dzieł najwybitniejszych polskich artystów XIX i XX wieku w tym Jan Matejko, Piotr Michałowski, Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Jan Stanisławski. Wystawy problemowe i monograficzne, koncerty muzyki dawnej i współczesnej.

Wieża Więzienna i Katownia to od niedawna siedziba Muzeum Bursztynu. Mamy w Gdańsku nowy punkt widokowy. Do oglądania panoramy miasta zaprasza teraz poddasze Wieży Więziennej w Katowni, obecnym Muzeum Bursztynu. Miasto możemy podziwiać z wysokości 40

Wielka Zbrojownia w Gdańsku, zwana również arsenałem, to jeden z najokazalszych świeckich budynków renesansowej zabudowy Gdańska.

Wyspa Spichrzów powstała w 1576 po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Znajduje się w centrum Gdańska, na wschód od Głównego Miasta, a otaczają ją wody Motławy, Nowej Motławy i Opływu Motławy.

Zabytkowy obiekt z XVI wieku z czynnymi urządzeniami do obróbki stali poruszanymi siłą wody. Obiekt unikatowy na skalę Europejską, jedyny tego typu w Polsce.

Gdynia

Błyskawica od 1976 roku - muzeum, jedno z nielicznych obok AURORY, WAZY czy VICTORY. Oprócz uzbrojenia widocznego na pokładzie, można poznać w jej wnętrzu tradycje polskiej marynarki wojennej.

27 maja 1983 r. "Dar Pomorza", jeden z najpiękniejszych zachowanych żaglowców na świecie, rozpoczął nowy etap swojej historii jako statek-muzeum, stając się sui generis pomnikiem i symbolem tradycji i dążeń morskich Polaków.

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza wszystkich na cykliczne spotkania w Domku Żeromskiego przy klifie w Orłowie.

Oprócz stałej wystawy pt."Wspomnienie o Stefanie Żeromskim" czekają na Państwa wydarzenia artystyczne, wykłady i dyskusje na tle kultu

Domek Abrahama jest częścią Muzeum Miasta Gdyni. Posiada trzy sale ekspozycyjne w dawnym domu mieszkalnym rodziny Skwierczów, pochodzącym z pocz. XX w., gdzie w l. 1920-23 mieszkał kaszubski działacz Antoni Abraham.

Ruiny torpedowni, czyli powstałego w czasie II wojny światowej niemieckiego ośrodka badawczego, są jedną z najbardziej inspirujących atrakcji Gdyni.

Jednym z głównych celów Muzeum jest dokumentowanie i popularyzacja informacji o historii i współczesności Gdyni, rozwoju wsi, miasta i portu ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ośrodka miejsko-portowego w okresie II Rzeczpospolitej (1920-1939).

 

Sopot

Jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych, wizytówka Sopotu. Składa się z 2 części: spacerowej o długości 511,5 (najdłuższy drewniany pomost w Europie) oraz usytuowanego na lądzie placu o powierzchni 20 tys. mkw.

Klasycystyczny dworek Sierakowskich należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Obecnie - jako siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu - pełni rolę jednego z najaktywniejszych w mieście ośrodków życia kulturalnego.

Grodzisko wczesnośredniowieczne w Sopocie, popularnie zwane 'Górą Zamkową' lub 'Patelnią', położone jest przy ul. Haffnera, w odległości 400 m od brzegu morskiego. Jest najstarszym zabytkiem Sopotu.

Jednym z tych najstarszych zabytków architektury w Sopocie jest dwór hiszpański od końca XVI wieku będący w posiadaniu kolejno kilku znakomitych rodów gdańskich: Kleefeldów, Rogge, Uphagenów i Giesebrechtów.

Odległość od Trójmiasta 40 km.

Domek posiada pełne wyposażenie

- lodówka, kuchnia gazowa z piekarnikiem, garnki, naczynia stołowe)

- salon z piecem kaflowym – przeszklone drzwiczki (telewizor, TV sat, radio)

- sypialnia na piętrze

- łazienka z kabiną prysznicową

- taras (meble ogrodowe, grill w zakątku krzyżackim)

- przy domku jest miejsce parkingowe

Całodobowy dozór obiektu gwarantują bezpieczeństwo oraz spokój wypoczynku Gości.

 

 

Kontakt:

tel. kom.: 601 206 560

e-mail:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.